Resum de l'assemblea del mes de maig
El dimarts 31 de maig a les 22.05 hores es va celebrar l’Assemblea General Ordinària de Presidents de Falla a la Sala Rodrigo del Palau de la Música d’acord amb l’orde del dia establit en la convocatòria.
El dimarts 31 de maig a les 22.05 hores es va celebrar l’Assemblea General Ordinària de Presidents de Falla a la Sala Rodrigo del Palau de la Música d’acord amb l’orde del dia establit en la convocatòria.
PRIMER PUNT: Aprovació, si procedix, de l’acta anterior
L’acta és aprovada per unanimitat.
SEGON PUNT: Constitució de la Junta Central Fallera
En primer lloc es fa lectura dels delegats del sector per al present exercici i s’especifica la seua durada.
SECTOR |
ANYS |
NOM |
FALLA |
ALGIRÓS |
1 |
Luisa Gil Iranzo |
Yecla - Cardenal Benlloch |
2 |
Luis Gallart Gamir |
Av. Tarongers - Universitat Politècnica |
|
3 |
Salvador Carsí Sancho |
Els Lleons - Poeta Mas i Ros |
|
BENICALAP |
1 |
Sergio Edo Lope |
Alqueries de Bellver – Garbí |
2 |
Fco. Jose Sivera Moreno |
Benicadell - Sant Roc |
|
3 |
César Perez Soria |
S.J.Pignatelli-Dr.Peset Aleix. |
|
BENIMÀMET - BURJASSOT - BENIFERRI |
1 |
Mª Pilar Barella Gallur |
C. Sorni - M. F. Martí |
2 |
Jorge Marco Luna |
Fermín Galán-Primavera |
|
3 |
Pedro Martínez Muñoz |
Campament-La Yesa |
|
BOTÀNIC - LA PETXINA |
1 |
Jorge Miguel Guarro Monllor |
Ferran el Catòlic-Erudit Orellana |
2 |
Vicente de Castro Moscardo |
Sanchis Bergon-Túria |
|
3 |
Antonio Marco Albert |
Sta. Mª Micaela - Martí l’Humà |
|
CAMINS AL GRAU |
1 |
José Antonio Moya Caudi |
Hierros - Juan Bautista Perales |
2 |
Antonio Muñoz López |
Illes Canàries - Trafalgar |
|
3 |
Enrique Aviñó Hernández |
Indústria-Sants Just i Pastor |
|
CAMPANAR |
1 |
José V. Lahuerta Embuena |
Av.Burjassot-Joaquím Ballester |
2 |
Vicente Ramón Jorda |
Avda. Burjassot-Crta. de Paterna |
|
3 |
Borja Sanz Benlloch |
Mestre Arambul Sanz- Campanar |
|
CANYAMELAR - GRAU - NAZARET |
1 |
Sergio Bordes Arnal |
Progrés-Teatre-de la Marina |
2 |
Ramón Quevedo Alabau |
Pza. la Creu-Plaça dels Àngels |
|
3 |
Miguel Ángel García Navarro |
Barraca-Travessia Església del Roser |
|
EL CARME |
1 |
Joaquíin Ortega Miralles |
Marqués de Caro-Dr.Chiarri |
2 |
Alejandro Bueno Llopis |
Pza. Santa Creu |
|
3 |
Pilar Carbonell Marí |
Ripalda – Soquers |
|
LA CREU COBERTA |
1 |
Vicente Aguilar Gil |
Joaquín Navarro – Carrícola |
2 |
Segismundo Verdú Flores |
Pza. Segòvia - Dr. Tomás Sala |
|
3 |
Francisco Masia Gadea |
Gral.Barroso-Calvo Acacio |
|
JESÚS |
1 |
Carlos Juan Amorós |
Veneçuela - Agustín Sales |
2 |
Mª Carmen Butiña Cuenca |
Jesús - Mestre Sosa |
|
3 |
Luis Soto Del Arco |
Baró de Patraix-Conca |
|
MALVA-ROSA - CABANYAL - BETERÓ |
1 |
Antonio Miguel Barberá Nieto |
Pare Luis Navarro – Remonta |
2 |
David Tortosa Cosmo |
Sant Rafel - Antón Martín |
|
3 |
Gabriel Aranaz Carrion |
Barraca - Espadà |
|
MISLATA |
1 |
Esteban Larred Bujeda |
A. Molle - Gregorio Egea |
2 |
Eduardo Gimenez Domingo |
L’Eliana – Cid |
|
3 |
Joaquín Carlos Esteve Ponce |
Quint -Pizarro |
|
OLIVERETA |
1 |
Pedro J. Alias de Rueda |
Plaça. Vicent Castell Mahiques |
2 |
Rafael Navarro Roig |
Saineter Arniches - A. Ribes |
|
3 |
Mari Carmen Manchado Llorens |
Mercat de Castella |
|
PATRAIX |
1 |
Mª Teresa Terol Bellvis |
Plaça Patraix |
2 |
Pascual Perez Villuendas |
Mestre Bellver |
|
3 |
Susana Alcolea Martí |
Sant Isidre |
|
EL PILAR - SANT FRANCESC |
1 |
Jose Lloret Gil |
Sant Vicent-Periodista Azzati |
2 |
Amparo Castelló Asencio |
Ribera-Convent Santa Clara |
|
3 |
Daniel Lloret Serra. |
Ribera-Convent Sta. Clara |
|
PLA DEL REIAL - BENIMACLET |
1 |
Juan Antonio Llago Clement |
Baró de San Petrillo-E. Navarro |
2 |
Luis Cocera Valero |
Molinell - Alboraia |
|
3 |
Angel Santamaria Romero |
Eng. Vicente Picho-Av. Valladolid |
|
PLA DEL REMEI - GRAN VIA |
1 |
Javier Tejero Zabal |
Mestre Gozalbo–Comte d’Altea |
2 |
Olegario Sales Muñoz |
Comte Salvatierra-Ciril Amorós |
|
3 |
José Boix Segarra |
Gravador Esteve-Ciril Amorós |
|
POBLATS AL SUD |
1 |
Fernando Molina Bellido |
Glòria- Felicitat – Tremolar |
2 |
Mª Isolina Verdeguer Soler |
Plaça M.D. de Lepant |
|
3 |
Sandra Giner Segarra |
Hellín – P. Luna |
|
QUART DE POBLET - XIRIVELLA |
1 |
Beatriz Ramos Lluna |
Poeta Llorente-Baró de Càrcer |
2 |
Francisco Roig Pardo |
Tribunal de les Aigües |
|
3 |
Fanny Enrique Valcárcel |
Doctor Gómez Ferrer |
|
QUATRE CARRERES |
1 |
Daniel Buj Escorihuela |
Bisbe Jaume Pérez-Lluís Oliag |
2 |
David Porta Serrano |
Carrera Malilla-Eng. J. Benlloch |
|
3 |
Francisco Torres Lozano |
Cra. Malilla - Illa Cabrera |
|
RASCANYA |
1 |
Mª Eugenia Maillo Regidor |
Avd. Primat Reig-Sant Vicent de Paül |
2 |
Luis Carlos Cortés Ballestero |
Marqués de Montortal- Josep Esteve |
|
3 |
María del Mar Segovia Mora |
Músic Espí-Gravador Fabregat |
|
LA ROQUETA - ARRANCAPINS |
1 |
Mercedes De La Guía Macia |
Jesús-Sant Francesc de Borja |
2 |
Vicente Sirera Pérez |
Jesús-Sant Francesc de Borja |
|
3 |
Alberto de Marco Simón |
Pl. Bisbe Amigó-Conca |
|
RUSSAFA A |
1 |
Carlos Val Biosca |
Tomasos-Carles Cervera |
2 |
Pere Sánchez Pertegás |
Ptor. Salvador Abril-Peris i Valero |
|
3 |
Roberto Elias Martín Mekboub |
Dr. Serrano-Carles Cervera – Clero |
|
RUSSAFA B |
1 |
Josep Garcia Bosch |
Cadis-Literat Azorín |
2 |
Julio Gan Lucas |
Cadis-Els Centelles |
|
3 |
Concepcion Martinez Gras |
Cuba-Literat Azorín |
|
LA SEU - LA XEREA - EL MERCAT |
1 |
Alicia Gómez Macia |
Nau-Alfons el Magnànim |
2 |
Luis Vicente Coll Mora |
Pza la Reina-Pau-Sant Vicent |
|
3 |
Pilar Falcó Capilla |
Pza de Mossén Milà |
|
ZAïDIA |
1 |
Fernando Seguí Monleón |
Dr. Oloriz-Ar. Fabián y Fuero |
2 |
Mª Cristina Estevez Mariñas |
Llorers- Arquitecte Lucini |
|
3 |
Miguel Cotanda Gumbau |
Bilbao-Maximilià Thous |
Seguidament es lliguen els vocals de lliure designació. En són 21 per la qual cosa, en virtut del reglament, en queda un per ocupar.
- Mónica Ballester Campo
- Juan Luis García Aracil
- Ignacio García -Janini Foix
- Salvador García Meri
- Olga García Salguero
- Ángel Gimeno Hernández
- Manuel Jorge González
- Antonio Lázaro López
- Francisco Llago Ramírez
- Ferran Martínez Gómez
- Inmaculada Mata Martínez
- Lluís Mesa i Reig
- Javier Mozas Hernando
- Aitor Orozco Cuñat
- Maria Vicenta Pascual Aguar
- Miguel Ángel Pérez Alba
- Alejandro Rodríguez Pedret
- Enrique Salvador Puig
- José Gisbert Agudo
- Antonio Pla Piera
- José Fuster García
Finalment es va llegir el llistat de la directiva per a l’exercici 2016-17:
José Manuel Acosta García VICEPRESIDÈNCIA 1a - ÀREES DE FESTEJOS, INFANTIL, JOVENTUT I ESPORTS
Delegació de Festejos
Delegat: Francisco J. Sivera Moreno
Secretari: José Vicente Lahuerta Embuena
Delegació d’Infantils i Joventut
Delegat: Josep Garcia Bosch
Secretari: Enrique Salvador Puig
Delegació d’Esports
Delegat: Mónica Ballester Campo
Secretària: Ignació García-Janini Foix
Montserrat Catalá Angresola VICEPRESIDÈNCIA 2a – ÀREES DE PROMOCIÓ I COMUNICACIÓ
Delegació de Promoció
Delegat: Antonio Marco Albert
Secretari: Miguel Ángel Pérez Alba
Delegació de Comunicació
Delegat: Aitor Orozco Cuñat
Secretària: Olga García Salguero
Mercedes de la Guia Maciá VICEPRESIDÈNCIA 3a – ÀREES DE RELACIONS PÚBLIQUES I JUNTES LOCALS
Delegació de Relacions Públiques
Delegat: Daniel Buj Escorihuela
Secretària: María Vicenta Pascual Aguar
Delegació de Juntes Locals
Delegat: Ferran Martínez Gómez
Secretari: Manuel Jorge González
Javier Tejero Zabal VICEPRESIDÈNCIA 4a – ÀREA D’INCIDÈNCIA, DEMARCACIÓ I FALLA
Delegació d’Incidències i Demarcacions
Delegat: Antonio Lázaro López
Secretari: Antonio Muñoz López
Delegació de Falla
Delegat: Salvador García Meri
Secretari: Roberto Elias Martín Mekboub
Inmaculada Guerrero Bolinches VICEPRESIDÈNCIA 5a – ÀREES DE CULTURA I DOCUMENTACIÓ
Delegació de Cultura
Delegat: Salvador Carsí Sancho
Secretària:Inmaculada Mata Martínez
Delegació de Documentació (Arxiu,Censos i Biblioteca, i Publicacions)
Delegat: Javier Mozas Hernando
Secretari: Luis Vicente Coll Mora
José Martínez Tormo SECRETARIA GENERAL
Secretaria
Alejandro Rodríguez Pedret
Pedro Alias de Rueda
Francisco Llago Ramírez
Tresorer
Juan Luis García Aracil
Recompenses
Luis Carlos Cortés Ballesteros
Luis Gallart Gamir
Informàtica
Ángel Gimeno Hernández
Enrique José Aviñó Hernández
Secretari d’Actes
Lluís M. Mesa i Reig
Tècnic d’Administració General
Vicente Revert Tapia
TERCER PUNT: Informe de presidència
L’informe del compte general presentat en la reunió del Consell Rector de Junta Central Fallera del 13 de maig va ser aprovat per unanimitat. S’han celebrat diverses reunions formatives per a directius i delegats de mitjans de comunicació i de les àrees econòmiques de les comissions.
Els premis de les falles es pagaran per juny. Les subvencions a les falles ja s’han pagat. Ara s’està realitzant el pagament de les subvencions a les il•luminacions de carrer. Les comissions també han pogut beneficiar-se del programa de música. A principis de juny s’enviarà una instància relativa a la sol•licitud del programa de germanor per a activitats compartides entre les comissions per al 18 i 25 de juny, amb motiu de la festivitat de Sant Joan.
El 8 de juny a les 19.00 hores s’inaugurarà la 56 edició del Concurs de Fotografia en el centre comercial Nuevo Centro. El 15 de juny es lliuraran els premis. El 9 de juny a les 20.15 hores s’estrenaran els pasdobles de les falleres majors compostos pels Mestres Hugo Chinesta i Martínez Gallego respectivament. Les peces seran interpretades per la Banda Municipal de València als jardins del Palau de la Música. Les “Escoles de Cant d’estil i dolçaina” acaben el curs el mes de juny. L’11 de juny en la zona d’aparcament dels autobusos del Museu Príncep Felip de la Ciutat de les Arts i les Ciències se celebrarà el 46 Concurs de Dibuix de 10.00 a 12.00 hores.
El vicepresident 1r de l’àrea de Festejos, Infantil, Joventut i Esports José Manuel Acosta García explica que el 3 de juliol a les 19.00 hores se celebrara un acte per a batre el record Guinness de paelles cuinades alhora patrocinat per “Arroz la Fallera”. S’ha millorat el conveni amb la Fundació Trinidad Alfonso per a dotar amb més i millors premis la participació de les comissions falleres en la mitja marató i en la marató de València. A més s’organitzaran plans d’entrenaments per a potenciar la participació dels fallers i de les falleres en eixes proves atlètiques. La segona fase dels campionats de parxís i truc es desenrotllarà al pavelló sud de la Fira de Juliol el dilluns i dimecres. La final serà al pavelló nord. Hi haurà un sopar i un espectacle per al lliurament dels trofeus de dòmino, parxís i truc.
QUART PUNT: Elecció de la comissió de recursos
Els resultat de la votació dels candidats presentats per a l’elecció de membres de la comissió de recursos és el següent: Antonio de Zarate Moltó(comissió fallera de la plaça de mossén Milà) 108 vots, Francisco López Moral(comissió fallera de la plaça de Sant Bult) 74 vots, Francisco Maestre Martínez(comissió fallera Llanterna-Na Rovella-Baró de Càrcer) 106 vots, José Manuel Jordán Cervera(comissió fallera carrera Malilla– Illa Cabrera) 89 vots i José Vicente Buenaventura Barberá(comissió fallera Equador-alcalde Gurrea) 65 vots. Són elegits: Antonio de Zárate Moltó, Francisco Maestre Martínez i José Manuel Jordán Cervera.
QUINT PUNT: Aprovació, si procedix, de les normes d’elecció de les Falleres majors de València
La presidència informa que, després de presentada la proposta de la directiva en el Ple de JCF, se n’han presentat unes altres fins a l’últim moment. Es proposa que se’n puguen estudiar totes amb més temps i que se celebre una reunió amb els representants d’estes per a intentar consensuar-les. S’acorda aprovar este punt en l’assemblea de juny.
Seguidament en precs i preguntes es presenta el projecte de classificació de falles per a l’exercici faller que ha realitzat la Interagrupació de Falles conjuntament amb la Federació de Falles d’Especial, la Federació de Falles de Primera A i la Federació de Falles en Especial Enginy i Gràcia. Finalment es produïxen diferents intervencions dels representants de les comissions de falla.
Es va tancar la sessió a les 24.30 hores de la nit.
Fotos: Josep V.Zaragoza